
70-ті роки минулого століття ознаменувалися важливою подією у водно-господарському комплексі міста Луцька – рівно 40 років тому назад тут були введені в експлуатацію очисні споруди. Значення цього об’єкту водопровідно-каналізаційного господарства для життя міста Луцька важко переоцінити. Адже стабільна злагоджена робота системи водовідведення – це запорука повноцінного розвитку та екологічної безпеки міста, здоров’я його мешканців. Луцькі очисні споруди – одна з ключових ланок цієї системи з загальною площею території – більше 40 га.
В 1974 році вперше в м. Луцьку почали очищати міські каналізаційні стоки, першу очищену стічну воду з очисних споруд почали скидати в р. Стир. З того часу і досі даний об’єкт приймає на очистку господарсько-побутові, виробничі та частково зливові води з території нашого міста.
З нагоди ювілею на урочисті збори, в актовий зал очисних споруд каналізації комунального підприємства «Луцькводоканал» були запрошені працівники даного об’єкту, а також ветерани, які багато років свого життя присвятили роботі на одному підрозділі. На даний час 14 працівників із 74 працюючих мають стаж більше 30 років, 28 зі стажем більше 10 років.
У своєму вітальному слові Ігор Миколайович Боярчук, начальник цеху ОСК згадав історію будівництва очисних споруд, а також висловив слова вдячності колективу за щоденну віддану працю:
- Історія очистки стічних вод розпочалася з очисних споруд, які побудовані на півночі від міста Луцька на правому березі р. Стир, нижче по течії від с. Вишків. В кінці 60 років минулого століття Львівським філіалом інституту «Укрюжгіпрокоммунстрой» був розроблений проект будівництва очисних споруд каналізації потужністю 120 тис. м3/добу. Відповідно до рішення виконкому Волинської обласної Ради народних депутатів від 14 березня 1969р. виділено землю у постійне користування для експлуатації ОСК на території Ківерцівського району Жидичинської сільської ради площею 40.07 га. Ведуться роботи по будівництву ОСК. Акт приймання в експлуатацію державною приймальною комісією закінченого будівництва пускового комплексу першої черги потужністю 40 тис.м3/добу був підписаний та затверджений 29 грудня 1973р. Після чого виконувались пуско-налагоджувальні роботи. В середині липня 1974р. перші очищені стоки були скинуті в р. Стир. У зв’язку з ростом міста і його потреби у воді, росла і кількість стоків, що потребували очистки. Тому була введена в дію друга черга будівництва ОСК, розрахована на потужність до 80тис.м3/добу. Швидкий розвиток промисловості Луцька призвів до необхідності подальшого розширення ОСК. Третя черга вводиться в експлуатацію. Існуючий робочий комплекс очисних споруд каналізації міста, розбудований трьома чергами, стає потужністю 120 тис.м3/добу.
Цікаво було почути про технологію очищення стоків – «Процес очищення стічних вод проходить через всі етапи механічної та біологічної очистки. Схема очистки класична: приймальна камера, решітки, піскоуловлювачі, первинні радіальні відстійники, аеротенки, вторинні радіальні відстійники, біоставки. Лише після того, як стічні води пройдуть весь цикл очистки, вони скидаються в річку Стир».
Починаючи з 2000 років кількість стоків, які надходять на ОСК, почала зменшуватись. Перед очисними спорудами Луцька постала важлива проблема збільшення концентрацій забруднюючих речовин в стічній воді, що надходить на загальноміські очисні споруди. Особливе занепокоєння викликало зростання концентрацій азоту амонійного, фосфатів, жиру та сульфідів. Стічна вода змінюється у відсотковому відношенні щодо господарсько-побутових і виробничих потреб та становить 80 на 20%. Також постала проблема утилізації мулу. Щоб вистояти та вирішити ці надзвичайно важливі проблеми в 2011р. було прийнято рішення щодо розроблення проекту реконструкції ОСК продуктивністю до 70 тис. м3/добу з добудовою блоку біоенергетичної переробки та утилізації відходів очищення стічних вод.
Висловлюючи слова подяки, Ігор Миколайович наголосив: «Разом всі працівники ОСК роблять неймовірно важливу справу: очищуючи стічну воду міста, рятують від забруднення навколишнє середовище та нашу водойму - річку Стир і таким чином забезпечують комфорт та здоров'я лучан.»
«На початку запуску об’єкту було чимало труднощів, це і неготовність колектора до роботи, проблеми з біологічною очисткою і т.д. – поділився спогадами Анатолій Прокопович Бащук, колишній директор КП «Луцькводоканал» - робилося декілька спроб запустити цей потужний об’єкт. Але вже в липні 1974 р. завдяки грамотній технічній політиці керівництва та злагодженій роботі колективу нам вдалося це зробити. Очисні споруди запрацювали на повну потужність. Очисні споруди, які маємо сьогодні – це «старий» типовий об’єкт, який на сьогоднішній день потребує модернізації та запровадження новітніх технологій. Тому для того, щоб надалі стабільно працювати та гідно виконувати функцію «екологічного бар'єру» потрібно насамперед вкладати кошти у модернізацію такого надважливого об’єкту водоканалу, як очисні споруди каналізації».
На думку, Івана Миколайовича Корчука директора КП «Луцькводоканал» - безперебійна та злагоджена робота очисних споруд – заслуга перш за все висококваліфікованих спеціалістів, які тут працюють.– «Від того як працюють очисні споруди каналізації залежить не лише якість води та екологічна ситуація в місті, а в кінцевому рахунку і що найголовніше –.здоров'я лучан. Для цього працівники лабораторії КП «Луцькводоканал» ведуть щоденний лабораторний контроль води на всіх етапах роботи очисних споруд. Варто сказати, що дотримання усіх діючих нормативів та вимог до стічної води – справа честі для колективу одного з найпотужніших підрозділів Луцького водоканалу».
За сумлінну та самовіддану працю були нагороджені грамотами працівники, без щоденної роботи яких неможлива стабільна робота очисних споруд. На адресу ветеранів, які присвятили роботі на очисних спорудах більше 30 років прозвучали слова вдячності та були врученні цінні подарунки. Особливу увагу приділили робочим династіям – це сімя Гаврилюків, Коришків, Новаків, Лігоцьких, Ковальчуків, Коцюбів.
Сьогодні ступінь очистки на Луцьких очисних спорудах відповідає усім показникам якості очистки стічних вод. У довкілля повертається чиста вода.
Адміністрація КП "Луцькводоканал" висловлює слова вдячності ініціативній групі, які брали участь у підготовці та організації свята: Антонюк Л.А., Свищ Л.В., Петровському Ю.Л., Гринчук А.В.!