
25 червня 2014 року у приміщенні Львівської міської ради у рамках Європейського тижня сталої енергетики було проведено семінар Фонду Е5Р на тему: «Відновлення енергоефективних муніципальних інвестицій в Україні із залученням коштів E5P», у якому взяли участь заступник директора з питань економіки та фінансів КП «Луцькводоканал» Юрій Корецький та консультант з економічних питань Тетяна Луцик.
На семінарі були присутні представники Європейського союзу, Європейського інвестиційного банку, учасники Угоди мерів, міської влади, уряду України та представники комунальних підприємств.
В рамках семінару було обговорено механізми та можливості фінансування енергоефективних проектів, котрі реалізуються в Україні за підтримки міжнародних фінансових та донорських організацій.
Зокрема, Григорій Семчук, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, розповів про позицію уряду щодо проблеми енергозбереження в Україні. - «Питання енергозбереження та перехід на ефективні джерела енергопостачання, заміщення імпортного природного газу, в першу чергу російського – це сьогодні один із пріоритетних напрямків уряду. Наша економіка, в першу чергу житлово-комунальне господарство, споживає енергоресурсів в три і більше разів, ніж розвинені країни Європи. Більше того, тенденція у світі наступна: енергоресурси зажди були дорогі, з кожним роком ціни ростуть і будуть продовжувати рости. Отже, модернізуючи економіку в плані енергозбереження, ми не можемо постійно підвищувати тарифи, перекладаючи усе на плечі населення. Крім того, економіка держави з такою енергоємністю стає неконкурентоспроможною. Відтак, питання енергозбереження – це пріоритетний напрямок діяльності уряду».
Ще один представник ЄС в Україні, а також за сумісництвом менеджер проекту Угоди мерів Роб де Лобел розповів про успішне виконання роботи над енергозберігаючими проектами у Львові. - «Ми сподіваємось, що інші міста зможуть скористатися досвідом Львова, побачити як працюють ці фінансові інструменти у розробці проектів».
Як відомо, Львів спільно з Фондом Е5Р реалізовує проект модернізації центрального опалення. Загальні вартість проекту – 31 млн євро (грант Е5Р – 10 млн євро та позика ЄБРР – 21 млн євро). Проект передбачає модернізацію системи центрального опалення, запровадження нових технологій з використання теплових насосів, використання відновлювальної енергії та ІТП.
Також презентувати практичний досвід інвестицій в проекти розвитку енергопостачання , окрім Львова, змогли й представники інших міст України, зокрема м. Житомир та м. Вінниця. Так, зі слів Володимира Дебоя, який відомий успіхами в залученні енергоефективних кредитів для розвитку Житомира – «Завдяки взятому курсу на технічне переоснащення теплових мереж у 2013-му році "Житомиртеплокомуненерго" на 15% скоротило потребу в споживанні газу».
Таким чином, обговоривши існуючі механізми фінансування енергоефективних проектів, які реалізуються у містах України за підтримки міжнародних фінансових організацій, учасники семінару звернули увагу на переваги та складнощі реалізації таких механізмів, а також змогли обмінятися практичним досвідом інвестицій в проекти розвитку енергопостачання.
За результатами зустрічі між представниками КП «Луцькводоканал» та представництвом компанії «NEFCO» було прийняте рішення про продовження подальших переговорів щодо можливості кредитування інвестиційних проектів КП «Луцькводоканал» спільно з отриманням грантових коштів від фонду «Е5Р».
Довідка
Фонд «Східноєвропейське партнерство з енергоефективності та екології» або скорочено Е5Р – це міжнародний мультидонорський фонд під управлінням ЄБРР, направлений на розвиток інвестицій в енергоефективність в Україні та інших східноєвропейських країнах. Капітал фонду складає 95 млн. євро. Фонд був заснований завдяки ініціативі Шведського уряду під час його головування в ЄС у 2009 році. Фонд слугуватиме доповненням до кредитів у енергоефективність, що надаватимуться міжнародними фінансовими організаціями, такими як Європейський Банк Реконструкції та Розвитку, Європейський Інвестиційний Банк, Північний Інвестиційний Банк, Північна Екологічна Фінансова Корпорація НЕФКО та Світовий Банк.
Донорами фонду Е5Р є Європейський Союз, Чехія, Швеція, Україна, USAID, Данія, Норвегія, Фінляндія, Польща, Естонія та Латвія.
Фото: Репортер Житомира