18 листопада, 2013 - 11:35

Офіційна делегація КП «Луцькводоканал» відвідала з робочим візитом Польщу.

Офіційна делегація КП «Луцькводоканал» відвідала з робочим візитом Польщу.

Офіційна делегація КП «Луцькводоканал» 

відвідала з робочим візитом Польщу.

 

        3-5 листопада 2013 року на запрошення польської компанії «Holdikom», яка об’єднує комунальні підприємства двох міст Острів Великопольський та Каліш офіційна делегація КП «Луцькводоканал» – директор Іван Корчук, заступник директора з економіки та фінансів Юрій Корецький та експерт із залучення інвестицій Євросоюзу Василь Байцим відвідали місцеві водопостачальні підприємства.

 

    В місті Острів Великопольський (населення 74 тис. чол.) на підприємстві «Wodkan» делегація відвідала станцію знезалізнення води, лабораторію, каналізаційні насосні станції та очисні споруди. Дані об’єкти пройшли повну реконструкцію і мають сучасне технологічне обладнання.

 

   

       

     На очисних спорудах волинську делегацію зацікавила новітня технологія виробництва біогазу з мулу. З очисних резервуарів мул надходить на попередню обробку, його підсушують та завантажують в два величезних резервуари висотою 18 м. Хімічна реакція дозволяє виробляти з мулу біогаз, який потрапляє на електротурбіну, яка і виробляє електроенергію.

 

 

     

   Дана інноваційна технологія дозволяє покривати до 30% річної потреби водоканалу в електроенергії. Решту електроенергії підприємство купує в держави  за фіксованою ціною, яка на 2013-2014 рр. встановлена на рівні 0,186 zl/1кВт, або 0,50 грн./1 кВт (для порівняння, сьогодні вартість електроенергії для КП «Луцькводоканал» становить 1,24 грн./1 кВт). 

 

   

 

 Також вироблений біогаз підприємство використовує для опалення власних приміщень в холодну пору року.

     Проект повної модернізації очисних споруд був завершений в 2002 році. Загальна вартість проекту модернізації – 110 млн. zl (або 300 млн.грн.).  В т.ч. 12 млн. zl    – власні кошти підприємства, 10 млн. zl – виділені міською владою, решта – кредитні кошти і гранти Євросоюзу.

 

    Сьогодні очисні споруди підприємства розміщені на компактній території 6,5 га, де працює всього 18 чол. в 3 зміни (для порівняння, в Луцьку очисні споруди займають 40 га).

 

     Вартість води і стоків для населення складає 10 zl/1 куб.м, або 27 грн./1 куб.м (для порівняння, в Луцьку вартість води і стоків становить 4,788 грн./1 куб.м). При цьому показник сплати за воду в місті складає практично 100%.

  В багатоквартирних будинках оплата за воду і стоки здійснюється на основі загальнобудинкових лічильників. Крім того, лічильники води є в кожній квартирі, за якими визначається обсяг споживання води по кожній квартирі. Всі лічильники мають протимагнітний корпус, а також додатково захищені антимагнітним індикатором, який показує, чи було втручання магніту в роботу лічильника.

   Середня заробітна плата працівників водоканалу складає 3400 zl (або 9180 грн.).

   В місті Каліш (населення 110 тис.чол.) на підприємстві «Wodociagi Kaliskiе» делегація з Волині відвідала центральний адміністративний офіс місцевого водоканалу, станцію знезалізнення води та сучасну лабораторію.

 

     Каліш – це найстаріше місто Польщі, якому виповнилось 1800 років. Давня система водопостачання центральної частини міста охоплювала складну систему дерев’яних труб, загальна довжина яких складала понад 100 км.  

    Історія Калішського водоканалу бере початок з 1936 року. Сьогодні це сучасне підприємство, де працює 175 працівників.

    Досить цікаво побудована робота Центру обслуговування клієнтів. На першому поверсі 3-х поверхового офісу зосереджені сучасні відкриті переговорні зони, де надається повний комплекс послуг для споживажів: проводяться консультації, укладаються договори, видаються техумови. Поряд знаходиться каса підприємства, де проводиться оплата за воду.

 

 

 

 

 

 

 

 

    На другому поверсі зосереджені адміністративні служби, є окреме приміщення для ремонтних бригад, там зберігається фірмовий спецодяг аварійних бригад, є сучасні душові кімнати, кімнати прийому їжі, кімнати відпочинку.

 

    Станція знезалізнення води в м. Каліш рахується однією із найсучасніших в Польщі. Насосне обладнання, система очистки води, пункт диспетчеризації і автоматизації – всюди встановлене найновіше обладнання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      На даному підприємстві показник втрат води складає лише 7% (в Луцьку – 27%). Це було досягнуто завдяки сучасним технологіям прокладки водопровідних мереж, де кількість аварій є надзвичайно низькою.

Так, в 2012 р. на водопровідних мережах було зафіксовано лише 80 аварій, тоді як в 1990 р. – 600 аварій.

В країнах Євросоюзу для оцінки рівня аварійності водопровідних мереж використовують показник кількості аварій на 1 км мереж / день. Середній показник аварійності в Європі складає 0,7 аварій, в т.ч. в Німеччині – 0,5 аварій.

В Каліші цей показник складає 0,2 аварій (!), тоді як ще в 1990 р. він перевищував 2,6 аварій.

 

     Зменшення рівня втрат води, а також зменшення рівня споживання води населенням дозволило в 2012 р. скоротити об’єм водозабору на підприємстві до 5,5 млн. куб.м/рік, проти 12 млн. куб.м/рік в 1990 році.

 

     Лабораторія підприємства обладнана найсучаснішим обладнанням, яке дозволяє робити повний аналіз води відповідно до Європейських стандартів якості. В кожному приміщенні дотримується відповідний рівень мікроклімату – температура повітря +22, вологість повітря 42%, про що свідчать електронні датчики на стінах.

     На станції знезалізнення води досить інноваційною є додаткова система контролю якості води за допомогою біотестування, де використовується колонія устриць. У ході водозабору вода потрапляє в резервуар, де знаходяться устриці. Якщо у воді містяться шкідливі органічні або хімічні речовини, молюски ховаються і закривають свої раковини. Для працівників підприємства це – сигнал для припинення водозабору і проведення точнішого аналізу води на предмет вмісту в ній сумнівних показників.

   Спеціалісти водоканалу впевнені, що біотестування за допомогою устриць – швидкий і вірний спосіб аналізу водопровідної води. Так, лабораторний аналіз води може зайняти декілька днів, а молюски миттєво реагують на забруднення води.

    У всіх залах станції знезалізнення – стоять потужні вологопоглиначі, які дозволяють підтримувати низький рівень вологості. Завдяки цьому взагалі відсутня корозія на насосному обладнанні, трубах, засувках, що значно подовжує термін їх експлуатації.

 

    Окреме приміщення на станції знезалізнення виділене для навчальних демонстраційних залів, де постійно проходять екскурсії для школярів, студентів. В цьому ж приміщенні розміщений музей історії водоканалу, конференц-зал, а також великий тренажерний зал для персоналу підприємства.

 

   На підсумковому засіданні за участю представників КП «Луцькводоканал», керівництва компанії «Holdikom», представників водоканалів м. Острів Великопольський та м. Каліш було прийнято рішення про продовження співпраці на період 2014-2015 рр., відповідно до якої представники КП «Луцькводоканал» зможуть проходити професійне стажування на цих водоканалах.

 

      Було прийнято важливе рішення про підготовку проекту модернізації КП «Луцькводоканал» за кошти гранту Євросоюзу на суму 2 млн. євро. Умовою даного проекту є обов’язкова участь міської влади шляхом виділення  фінансування в сумі 10% від вартості проекту.  Проект буде містити екологічну складову і передбачатиме зменшення рівня викидів в навколишнє природне середовище. Експертом даного проекту виступить польська компанія «Holdikom».

      На думку заступника директора з економіки та фінансів Юрія Корецького, для повної модернізації Луцького водоканалу необхідні колосальні інвестиції, і тому використання грантових коштів Євросоюзу – це лише перший крок на шляху поступової реконструкції системи водопостачання і водовідведення міста Луцька. Сьогодні надзвичайно важливо розпочати розробку Інвестиційної програми розвитку підприємства на період до 2020 року, яка передбачатиме повну модернізацію всіх систем підприємства, і в першу чергу - це станція знезалізнення води, очисні споруди, лабораторія, система диспетчеризації та автоматизації водопостачання та водовідведення. Реалізація даних заходів дозволить підприємству значно знизити енергозатрати, покращити якість води і встановити контроль за викидами в навколишнє природне середовище. А отже – стати сучасним і конкурентоспроможним. І досвід Польщі нас ще раз переконує в необхідності цих кроків.

 

Прес-служба КП «Луцькводоканал»

Поширити:
Офіційна делегація КП «Луцькводоканал» 

відвідала з робочим візитом Польщу.

 

        3-5 листопада 2013 року на запрошення польської компанії «Holdikom», яка об’єднує комунальні підприємства двох міст Острів Великопольський та Каліш офіційна делегація КП «Луцькводоканал» – директор Іван Корчук, заступник директора з економіки та фінансів Юрій Корецький та експерт із залучення інвестицій Євросоюзу Василь Байцим відвідали місцеві водопостачальні підприємства." data-share-imageurl="">