
Однією з важливих складових роботи КП «Луцькводоканал» є водопровідні та каналізаційні мережі. Не секрет, що актуальною проблемою водоканалів України загалом та Луцького, зокрема, є зношеність мереж. Про це розповідає начальник цеху водопровідно-каналізаційних мереж Дацюк Леонід Сергійович.
Леонід Сергійович, розкажіть, будь-ласка, в якому стані знаходиться водопровідно-каналізаційна мережа міста? Чи потребує нагального вдосконалення? Який відсоток водогонів у Луцьку потребує повної реконструкції?
Централізована система водопостачання та водовідведення в нашому місті експлуатується з 1935 року та складається з 307,7 км водопровідних та 200 км каналізаційних мереж міста. Повної реконструкції потребує 50-60 % комунікацій. Тому труби, які прокладені 70-80 років тому не витримують напруги. Як наслідок маємо постійні аварії. Наприклад, у нас повної заміни потребують водогони Ø 600 мм по вулицях Карпенка-Карого, Кравчука, Гордіюк, Мисливська, Відродження, Трункіна, довжиною 10 км. Звичайно, задля забезпечення безперебійного водопостачання, ми намагаємось оперативно реагувати та ліквідовувати всі аварійні ситуації, а там, де аварії повторюються постійно з певною періодичністю стараємось замінювати старі труби на нові, однак на все це потрібно кошти.
Порівняно з минулими роками, чи збільшилась кількість аварій на водопровідно-каналізаційній мережі міста? Які аварії трапляються найчастіше? Чи часто буває так, що внаслідок поривів магістралі люди залишаються без води?
Відключення води - це варіант, коли іншого виходу з ситуації немає. Дуже багато аварій ми стараємося ліквідовувати, не позбавляючи наших споживачів водопостачання. До того ж жодну аварійну ситуацію ми не залишаємо «на завтра». Оперативно реагуємо на заявку про аварію, стараємося усунути її, зробивши все можливе, щоб люди отримували воду цілодобово. В нас дуже рідко трапляються випадки, коли споживачі цілий день без води. Якщо говорити про кількість аварій, то вона приблизно однакова, приміром на 2012 рік їх було 584 (приблизно 48 аварій на місяць), в 2013 році за 8 місяців вже надійшло 412 заявки, що становить приблизно 51 аварій на місяць. Основна причина незначних перебоїв з водою одна – зношеність водопровідних труб. Звісно, є багато проблем, але вирішення їх пов’язане насамперед з коштами. Втім, на теренах України це повсюдне явище.
Якщо сталося так, що для ліквідації аварії воду потрібно відключити, як про це попереджуєте споживачів?
При плановій ліквідації чи заміні аварійних ділянок водопроводу ми обов’язково попереджуємо споживачів про можливе відключення води. Це робиться різними способами, а саме:
- вивішуємо оголошення на під'їзді будинку, де планується відключення води;
- усно попереджуємо мешканців будинку, якщо передбачається короткочасне відключення води;
- за допомогою радіо, телебачення – у випадку відключення від послуг водопостачання цілого району.
- зараз з'явилась можливість робити це за допомогою Інтернету - на офіційному сайті КП «Луцькводоканал» www//vd.lutsk.ua щотижня розміщується інформація про планові роботи на підприємстві.
З якого бюджету виділяються кошти на ліквідації аварій на водопровідно-каналізаційних мережах?
З коштів КП «Луцькводоканал», тобто це ті гроші, які підприємство отримує від споживачів за послуги водопостачання та водовідведення.
Нещодавно ви ліквідовували аварію на вул. Гордіюк – міняли сталеві труби, які прогнили на нові, зі склопластика? Скажіть, будь-ласка, чи впливає матеріал, з якого виготовлена труба на якість води?
Упродовж останніх років на водогоні, що знаходиться на вул. Гордіюк спостерігається підвищена аварійність. Глибина трубопроводу сягає приблизно 2,5м.
З метою забезпечення надійного водопостачання споживачів, запобігання аварійним ситуаціям, що повторюються тут з року в рік, скорочення витрат, пов’язаних з постійною ліквідацією аварійних ситуацій, було прийнято рішення – вивести з експлуатації одну аварійну ділянку водогону протяжністю 156 пог. м та замінити її новими склопластиковими трубами діаметром 400 мм GPR DN 400 PN 10.
Якщо говорити про вплив матеріалу труби на якість води, то варто лише зазначити, що в сталевих водогонах при зміні режиму роботи насосних станцій та при зміні тиску води відбувається вимивання залишків заліза, внаслідок чого можна побачити «іржаву» воду, яка інколи тече з крану.
Що вдалося зробити за останній рік у плані ремонту мереж водопостачання та каналізації?
Якщо говорити про цифри, то в 2011 році нам вдалося замінити 2 161 пог. м водопроводу, в 2012 році – 1 958,8 пог. м, в цьому році за 8 місяців ми вже замінили 2 217 пог. м водопроводу за 47 адресами, а саме: вул. Гордіюк, вул. Кравчука, вул. Г. Артемовського, вул. Чорновола, пр. Волі, вул. Київський майдан, вул. Дубнівська, вул. Володимирська, вул. Трункіна, вул. Дружби Народів та інші.
Що робиться для підвищення якості водопостачання та водовідведення? Можливо у цій справі допомагають інвестиційні чи грантові проекти? Чи виділяються гроші з міського бюджету на реконструкцію ВКМ?
Для підвищення якості водопостачаня та водовідведення у нас здійснюються такі заходи як:
- Заміна аварійних ділянок водопровідно-каналізаційних мереж – замість сталевих трубопроводів встановлюємо сучасні труби з полімерних матеріалів;
- Профілактика мереж;
- Заміна запірної арматури.
Кошти на реконструкцію ВКМ, окрім коштів, що знаходяться на балансі КП «Луцькводоканал» не виділяються.
Напевно в Луцьку, як і в інших містах України є найбільш проблемні місця (там де аварії трапляються з певною періодичністю). Скажіть, чи реально за рік-два встановити нові труби, щоб забути про ці ділянки та не витрачати з року в рік зайвих грошей?
Замінити аварійні ділянки водопровідно-каналізаційних мереж за один-два роки – нереально. Робота – планова, мережі зношуються, найстаріші замінюємо на нові. Незважаючи на складні фінансові умови, зумовлені недостатнім рівнем фінансування та недосконалістю тарифної політики, цех водопровідно-каналізаційних мереж міста Луцька працює оперативно, докладаючи максимум зусиль для того, щоб вода у місто та навколишні населені пункти подавалась цілодобово та у звичному режимі.
ДОВІДКА_________________________________________________________________
Дацюк Леонід Сергійович народився 28 жовтня 1951 року у Рожищенському районі, Волинської області. У 1970 році закінчив Володимир-Волинський технікум механізації сільського господарства, де здобув спеціальність – гідромеліорація. На КП «Луцькводоканал» працює з 1975 року. Обіймав посади: 1975 р. – майстер очисних споруд; 1988 р. – інженер водопровідних мереж; 1991 р. – майстер ВКМ 2 р-н; 2002 р. – начальник диспетчерської служби; з 2006 р. по даний час – начальник цеху водопровідно-каналізаційних мереж.
Одружений. Має доньку.
Прес-служба КП «Луцькводоканал»

